Ринок мобільного безпровідного ШПД, не дивлячись на свою відносну молодість, вже підійшов до тієї відмітки, коли кількість пропозицій від різних операторів відчутно утрудняє процес вибору. Завданням цього матеріалу стала структуризація вже наявних варіантів і спрощення орієнтації серед акцій, планів і підводних каменів тарифікації.
CDMA Ukraine
Порівняння пропозицій українських операторів ШБД
Компанія пропонує своїм абонентам скористатися послугами <Високошвидкісного Інтернету>, заснованого на стандарті CDMA 1x. Гранично допустима швидкість даного сервісу не перевищує 144 Кб/с, чого буде достатньо лише для проглядання електронної пошти і сторінок, не переобтяжених графікою. Охочі більшого можуть підключитися до сервісу і відчути всі блага Cdma2000 1х EV-DO Rev. A з його 3,1 Мб/с.
На даний момент CDMA Ukraine надає послуги жителям 17 регіонів країни, а в планах компанії коштує завдання до 2010 р. забезпечити зв'язком і доступом в Мережу територію, де проживає більше 90% населення України. Сервісом , на жаль, сьогодні можуть скористатися тільки жителі Києва, Львова і Житомира.
Що стосується тарифів, то для користувачів мобільного Інтернету оператор пропонує на вибір п'ять основних пакетів послуг. Наприклад, ТП з красномовною назвою <0> цікавий перш за все відсутністю в нім абонентської плати, проте і ціна 1 МБ тут найбільш висока і складає 0,09 грн. <Найоб'ємніший> же пакет <180>, що має на увазі щомісячні внески у розмірі 180 грн, включає 9000 МБ, що здається досить принадною пропозицією, але тільки до тих пір, поки не згадуєш про те, що у конкурентів є варіанти більш ніж з 10 ГБ. Для невимогливих користувачів привабливо виглядає ТП <90>, де за 90 грн в місяць надаються 2000 МБ трафіку. На додаток до вищезазначених тарифів розташовує <Мікс 35> і <Мікс 70>, здатними привернути увагу тій категорії абонентів, які разом з доступом в Інтернет не нехтують і послугами голосового зв'язку. Так, в <Мікс 35>, окрім 500 пакетних хвилин на розмови, включено ще і 500 МБ трафіку. <Мікс 70> відрізняється від <молодшого брата> збільшеною удвічі кількістю хвилин і мегабайт, але і розмір щомісячного внеску тут складає 70 грн.
На тлі різнопланових пропозицій, що передбачають задоволення потреб більшості категорій користувачів, <білою плямою> виглядає відсутність <нелімітованого> ТП в списку послуг провайдера. Залишається тільки сподіватися, що в найближчому майбутньому ситуація зміниться в кращу сторону.
Коментар фахівця
Віталій Ворожбіт директор по управлінню і розвитку <Київстар>
Ринок мобільного широкосмугового доступу в Інтернет розвивається динамічно, ми прогнозуємо швидке зростання користування мобільним Інтернетом в найближчих пару років. По суті, <Київстар> є найбільшим провайдером інтернет-послуг в Україні. Адже сьогодні компанія обслуговує більше 6 млн клієнтів: 1 млн 350 тис. інтернет-користувачів і 4 млн 800 тис. WAP-абонентов (дані за I квартал 2009 р.).
Перспективними, на наш погляд, є технології третього покоління WCDMA (UMTS 2100) або HSDPA, а також WIMAX. На базі технології WCDMA (UMTS 2100) <Київстар> надає послугу <Інтернет 3g>. Плюси технології - максимальна швидкість може досягати 3,6 Мб/с, мінуси - вимагає наявність сучасніших телефонів і обов'язкового знаходження в зоні покриття 3G-сети. На даний момент таке покриття присутнє переважно в обласних центрах і крупних населених пунктах. Ще один недолік в тому, що вплинути на швидкість розгортання мережі ми практично не можемо - послуга надається завдяки партнерству з Utel.
Цього року <Київстар> отримав ліцензію на WIMAX в діапазоні 5 Ггц. Сьогодні ми розглядаємо різні варіанти її використання. Одін з них - побудова безпровідної мережі останньої милі (ділянки мережі від магістралі до безпосередньо клієнта) для підключення складних крапок. Природно, за допомогою цієї технології можуть надаватися у тому числі і послуги доступу в Інтернет.
По наших оцінках, якщо 3g <матеріалізується> в нашій країні, то число абонентів мобільного Інтернету виросте до 5 млн. При цьому зрозуміло, що кількість абонентів, що користуються технологією EDGE, почне знижуватися, люди почнуть переходити на 3g. Якщо не буде 3g, ми постараємося знайти альтернативу, технологію, яка дозволить нам надавати послуги якісно нового рівня. Це абсолютно інші швидкості: на 3g можна досягати максимуму теоретично до 14 Мб/с, але при цьому ми добре розуміємо, що це далеко не межа.
<МТС>
Одін з найбільших операторів стільникового зв'язку країни пропонує своїм абонентам безпровідною доступ в Інтернет під загальною назвою <МТС Коннект>. Він, у свою чергу, підрозділяється на послугу, що надається на основі стандартів Gprs/edge з обмеженням можливої швидкості вхідного трафіку в межах 236 Кб/с, і <МТС Коннект 3g>, що використовує всі переваги стандарту CDMA 2000 1x EVDO Rev. A.
Переходячи до розгляду покриття, що діє, мож-но констатувати, що <МТС Коннект>, що використовує потенціал Gprs/edge, повинен без істотних перешкод функціонувати на території, де проживає близько 99% населення України. Про <МТС Коннект 3g> цього сказати поки не можна, проте 150 охоплених населених пунктів, в список яких входять всі обласні центри, вселяють оптимізм і надію на швидке збільшення площі дії сервісу.
Варто звернути увагу і на різноманітність тарифних планів. За підсумками ознайомлення з ними нескладно зробити вивід, що компанія вирішила зосередити зусилля на розвитку пакетів, призначених для експлуатації в мережах третього покоління. Посудите самі, для <МТС Коннект> на основі 2,5g/2,75g існує всього два спеціалізовані тарифи без включеного трафіку - <Гіпер.NET> і <гіперактив>, де ціна 1 МБ коливатиметься в межах 0,20 грн (з розрахунку споживання 1000 МБ в місяць). Вибір можливостей підключення і роботи з <МТС Коннект 3g> набагато багатше. Можна почати з ТП без абонентної плати <Ніч/День>, головною особливістю якого є гнучка тарифікація, змінна залежно від часу доби. Невимогливих абонентів може зацікавити <Коннект 50>, де кожен мегабайт, використаний понад пакетних 600, обійдеться в досить скромні 0,10 грн - абонплата при цьому складе майже символічні по нинішніх мірках 50 грн. Для вимогливіших клієнтів компанія пропонує <Коннект 100>, цифра в назві якого означає місячну абонентну плату в гривнах. Взамен надається право розпоряджатися 1600 МБ, включених в пакет. Якщо вказаний ліміт перевищений, то кожен наступний мегабайт обійдеться в 0,08 грн. Тим, кому і цього покажеться мало, провайдер пропонує ще декілька варіантів, аж до <Коннект 200+>, в який входить 10 240 МБ за 220 грн в місяць. Єдине, чого, мабуть, не вистачає в цій розгалуженій тарифній сітці, так це по справжньому безлімітного пакету, адже немало забезпечених поклонників мобільного способу життя напевно б зацікавилися подібною пропозицією.
Осібно в переліку декларованих оператором сервісів коштує список додаткових послуг, розрахованих на абонентів <МТС Коннект 3g>. Найбільший інтерес викликають замовлення або зміна статичної IP-адреса (10 грн), правда, за подібну розкіш доведеться щомісячно платити по 30 грн. Зміна тарифного плану при збільшенні вартості пакету проводиться безкоштовно, а ось <ціна питання> при переході на доступніший тариф складе 32,70 грн (з урахуванням ПДВ). Украй корисним для юридичних осіб може опинитися складання детального рахунку в електронному вигляді (по всіх номерах на особовому рахунку).
Peoplenet
Почавши будівництво мережі швидкісного доступу в Інтернет в далекому 2006 р., Peoplenet став першим оператором в нашій країні, який надавав населенню сервіси третього покоління. На даний момент весь пакет інтернет-послуг компанії базується на сучасному стандарті CDMA 2000 1x EV-DO Rev. A. Таким чином, абоненти Peoplenet мають право розраховувати на максимальну пропускну спроможність до 3,1 Мб/с. Що ж до карти покриття, то оператор на сьогоднішній день заявляє про більш ніж 30 населених пунктах (серед яких присутні такі крупні міста, як Київ, Львів, Дніпропетровськ, Донецьк і Одеса), забезпечених як голосовим зв'язком, так і доступом в Мережу на високій швидкості. Природно, як і всяка компанія, прагнуча закріпити і збільшити свою присутність на ринку, Peoplenet не збирається зупинятися на досягнутому, і на черзі в даний момент ще декілька десятків міст (Ялта, Івано-Франківськ, Луцьк, Чернігів, Кіровоград, Чернівці і т. д.).
Переходячи до ближчого знайомства з тарифами компанії, слід зазначити, що Peoplenet, окрім пропозицій, расчитанних на залучення контрактних абонентів, має в своєму розпорядженні пакети, здатні зацікавити також і тих користувачів, які віддають перевагу сервісу, що предоплаченному. Саме для них маркетологи провайдера розробили <Необмежений Інтернет>. Умови достатньо прості - вартість стартового пакету складає 95 грн, з яких 70 грн відразу поступають на рахунок, а абонентна плата дорівнює 65 грн в місяць. При цьому немає ніяких обмежень на вхідний або витікаючий трафік - як мовиться, все включено. Запитаєте, в чому каверза? Вся річ у тому, що рекламний девіз на сайті провайдера свідчить: <Поздоровляємо! Ви отримали справжній необмежений мобільний Інтернет з швидкістю до 153 Кб/с!>, тому даний ТП підійде лише тим, для кого важлива не швидкість, а необхідність не замислюватися про залишок <пакетних> мегабайтів. Ще один варіант для абонентів сервісу, що предоплаченного, називається <Вільний Інтернет> і надається без абонплати. При цьому підключення вам обійдеться в 60 грн (25 піде на баланс), а ціна одного мегабайта зафіксована на відмітці в 0,10 грн - як наслідок, власник пакету може повністю контролювати свої витрати.
Контрактна форма обслуговування відрізняється від пріпейда перш за все великою кількістю пропонованих тарифів, починаючи з <Легкого Старту>, вартість якого складе 45 грн/мес - взамен абонент отримає 700 МБ трафіку. Звичайно, така кількість пакетних мегабайтів не підійде тим, хто віддає перевагу активному браузінг і інші приємні <надмірності>. Спеціально для них передбачені ТП <Економний> і <Оптимальний>. У першому випадку за 95 грн/мес користувач отримує 2048 МБ, після вичерпання яких кожен подальший мегабайт обійдеться в 0,07 грн. Все ті, хто решті варіантів віддасть перевагу пакет <Оптимальний>, придбають 5120 МБ за відносно скромні 145 грн кожного місяця (вартість 1 МБ понад пакет - 0,06 грн).
У важкій <ваговій категорії> неподільно володарюють <Вигідний> і (відбулося!) <Безлімітний>. <Вигідний> цікавий перш за все тим, що за суму, лише на 50 грн що перевищує платіж в тарифі <Оптимальний>, в нього включений рівно в два рази більший об'єм щомісячного трафіку - 10 240 МБ, вартість 1 МБ понад пакет - 0,03 грн. <Безлімітний> же повинен припасти до смаку справжнім <хитавицям>, що не зупиняються ні перед чим, щоб відчувати повну свободу дій на безкрайніх просторах Інтернету. Також слід згадати про сплату під час підключення авансового платежу, розмір якого, на прикладі договору без додаткової угоди, може коливатися в межах від 70 грн (<Легкий Старт>) до 400 грн (<Безлімітний>).
Не залишився без уваги Peoplenet і корпоративний сектор - юридичній особі з п'ятьма і більш підключеннями може бути привласнений статус корпоративного абонента з доступом до спеціальних тарифних планів, в рамках яких клієнт отримує знижку на устаткування у розмірі 100-200 грн. На даний момент існує три пакети. Найменш витратний з них, , припускає 25 грн абонплати, за які підприємству-клієнтові надається право розпоряджатися 250 включеними мегабайтами. Пакети, призначені для вимогливіших організацій, називаються <Сorpinet 45> і , де за 45 і 100 грн клієнти отримують відповідно по 600 і 2200 МБ змішаного трафіку.
Utel
Починаючи з 1 листопада 2007 р. компанія Utel - філія ВАТ <Укртелеком>, - займається реалізацією послуг мобільного зв'язку третього покоління (3g), надаючи своїм абонентам право скористатися такими перевагами, як високошвидкісний доступ в Інтернет і відеотелефонія. Мережа базових станцій Utel розгорнена згідно ліцензійним умовам і працює відповідно до вимог технології Umts/wcdma, забезпечуючи в теорії передачу даних на швидкості до 3,6 Мб/с. На жаль, всі переваги перспективного і поки що <необкатаного> в нашій країні стандарту зв'язку і передачі даних зможе відчути на собі далеко не кожен - всьому провиною відносно невисокий рівень проникнення базових станцій оператора. Якщо з голосовим зв'язком справи йдуть не так вже і погано завдяки співпраці із ЗАТ <Українські радіосистеми> (Beeline), то <похвалитися> наявністю Umts/wcdma поки що можуть в основному жителі крупних міст і обласних центрів.
Що ж до тарифікації і самих ТП, то найвигідніші послуги з передачі даних можуть дозволити собі замовити тільки контрактні абоненти. І справа тут навіть не в ціні, яка істотно не відрізняється від розцінок конкурентів, - просто для абонентів Utel, що обслуговуються на умовах передоплати, є один варіант, коли ціна 1 МБ даних дорівнює 0,10 грн. Приватні ж особи (<контрактникі>) мають перевагу у вигляді доступу до чотирьох основних інтернет-пакетів, де мінімальна за ціною пропозиція при вартості пакету 40 грн/мес вже включає 512 МБ. обійдеться вам, як неважко здогадатися з назви, в 70 грн/мес - за цю суму ви отримаєте 1024 МБ. Злегка завищеною здається ціна за - пропонуючи своїм абонентам 3072 МБ за 150 грн в місяць, тариф поступається по ступеню привабливості <МТС Коннект 150> (4 ГБ за 150 грн/мес) і <Оптимальному> (5120 МБ за 145 грн/мес) від Peoplenet.
Найвимогливішим користувачам мобільного доступу в Інтернет напевно припаде до душі , який включає 15 360 пакетних мегабайтів. Якщо раптом трапиться таке, що ви витратите і їх, тоді до ваших послуг декілька екстрапакетів, таких як <Екстра 512 Мегабайт>, <Екстра Гігабайт>, <Екстра 3 Гігабайт> і <Екстра 15 Гігабайт>, які за своїми умовами, включаючи вартість і кількість пакетних мегабайтів, практично нічим не відрізняються від представників серії . Виняток становлять лише трохи дешевші <надпакетні> мегабайти в серії <Екстра>. Засмучує відсутність в цьому списку, де є декілька досить цікавих пропозицій, дійсно безлімітного тарифу - з урахуванням зростання абонентської бази Utel він виглядав би на вершині <тарифного древа> компанії як не можна до речі.
<Київстар>
Особливо не потребуючи додаткових уявлень, компанія <Київстар> є одним з лідерів на ринку стільникового зв'язку в Україні і, окрім голосових послуг, забезпечує для своїх абонентів вихід в Інтернет на основі технологій Gprs/edge. Крім того, з травня 2008 р. оператор активно пропонує високошвидкісний <Інтернет 3g>, поява якого стала результатом співпраці <Київстар> з ВАТ <Укртелеком> (Utel). Відповідно, в основі роботи сервісу лежить стандарт UMTS з використанням надбудови HSDPA, що забезпечує для <Інтернет 3g> швидкість, аналогічну тій, що ми можемо спостерігати у абонентів Utel. Для мобільного Інтернету на базі Gprs/edge оператор заявляє про наявність покриття на території, де проживає не менше 99% населення країни, - це практично все міста і понад 28 тис. сіл.
Приступаючи до огляду тарифів, пропонованих компанією <Київстар>, не можна не відмітити, що, по суті, вибір складається з трьох основних груп пропозицій, які, звичайно ж, не можуть задовольнити запити користувачів, звиклих до різноманітності варіантів у інших провайдерів. Як би там не було, ми постараємося розповісти вам про всі можливі пропозиції. По-перше, це тарифні плани <Інтернет 20>, <Інтернет 100> і <Інтернет 1000>, де цифра в найменуванні указує на включений в пакет об'єм трафіку в мегабайтах. При цьому <ціна питання> варіюється від 20 грн за <Інтернет 20> до 99 грн за <Інтернет 100>. Замовити їх може як користувач форми обслуговування, що предоплаченной, так і контрактний абонент. Другим в списку слідує <Мобільний інтернет XL> - абонентна плата дорівнює 5 грн/сут., а вартість 1 МБ у такому разі складе всього 0,05 грн. Ну і нарешті, <Інтернет 3g>, згідно умовам якого щомісячна плата за користування сервісом буде рівна 50 грн - взамен користувач отримує 600 МБ <швидкого> трафіку. Тарифного плану, що передбачає необмежений доступ в Мережу, як ви вже напевно зрозуміли, поки немає.